SANTORİNİ - YUNANİSTAN

Santorini beyaz evleriyle, dar sokaklarıyla, açık hava cafeleriyle ve dik yamaçlarda göz kamaştırıcı köyleriyle misafirlerini adeta büyülüyor.

Milattan 3000 yıl önce Santorini’nin ilk sakinleri buraya, burada bulunan volkanın şeklini temsil eden ve ‘yuvarlak’ anlamına gelen Strogyle adını vermişler. Bu volkan, MÖ 1450 yılında patlayarak, Caldera adı verilen ve 83 kilometrekare büyüklüğündeki alanı kaplayan bir krater oluşturmuş. Bu felaketten sonra su yüzeyinin üstünde geriye sadece Santorini ve Aspronisi kalabilmiştir. Santorini adı Venediklilerin adaya Aziz Irina adına verdikleri bir isimdir. Uzunlamasına yayılan şehirde ilgi çekici sokaklar, kemerler ve merdivenler bulunmaktadır. Burada, yukarı şehri ve alt şehre ve burada bulunan iskeleye bağlayan 600 basamaklık bir merdiveni görmek mümkündür. Yokuşu çıkmak için, zengin bir armatörün hediyesi olan çekmeli bir demiryolu kullanılmaktadır, inmek için ise katıra binilmektedir. 50 kilometrelik bir çevre yolu, adanın gezilmesini sağlamaktadır.

Adanın en güzel yolu, kuzeye doğru yönelerek şahane deniz ve ada manzaraları eşliğinde Imerovigli’den geçen yoldur. Adanın en güzel yeri ise, bazıları kayadan oyulmuş olan evleri ve yamaçlara asılı kalmış gibi duran kiliseleriyle Oia’dır. Buradan, koyun yamaçlar tarafından neredeyse kapatılıyor olması sebebiyle, volkan kraterinin şekli hakkında fikir edinmek mümkün olmaktadır. Ada merkezinde bir yükseltinin üstünde, şahane bir alanda yer alan ve kuruluşu çok eski zamanlara dayanan Bizans ve Venedik şehri Pyrgos ve yerel tarzda yapılmış evleri bulunmaktadır. Adanın güneyinde Monolithos, Kamari, Perissa, Haghios Gorgios gibi plajlar ve turistik tesisler bulunmaktadır. Güneybatısında ise birçok koyun yanı sıra ve siyah volkanik kumdan oluşan ve kırmızı yamaçlarla çevrelenen Red Beach’i bulmak mümkündür. Kaimeni Adaları’na düzenlenen tekne gezilerini kesinlikle kaçırmamak gerekmektedir. Santorini, volkanik kayaların üzüm yetiştirmek için son derece uygun olması sayesinde şarapları ve özellikle yumuşak beyaz şarabı ile ün salmıştır.
Konu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayın..