MARAKEŞ - FAS

Afrika’nın Avrupa’ya en çok yaklaştığı coğrafyada konuşulan Fas, İspanya ile Cebelitarık arasında yer alıyor. En büyük ve turistik şehirleri arasında Marakeş, Casablanka ve Fes’in yer aldığı Fas 4000 metre yüksekliğe ulaşan Atlas Dağları ile bir coğrafi harikayı anımsatır.

Resmi dilleri Arapça olmasına rağmen devlet dairelerinde Fransızca konuşan sıcak insanlarıyla Fas 33 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Marakeş’e gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri bölge Marakeş’in egzotik bahçeleridir. Tüm Medina’yı çevreleyen, palmiyeler ve bahçelerle süslü şehir surları 19 km uzunluğunda. Ortaçağ mimari örneği bu surların 9 anıt kapısı Medina’nın farklı semtlerine açılmaktadır. Marakeş’in sembolü Menara bahçeleri, yaklaşık 100 hektarlık zeytinlikleri ve Almohad Hanedanlığından günümüze gelebilen 17.yy tarihli büyük havuz sarnıcı ile görülmeye değer bir mekân. Büyük Fransız ressam Majorel’in evinin etrafında oluşturduğu bu bahçe Yves Saint Laurent tarafından restore edilmiş, içerisinde binlerce bitki örneği bulunan görkemli bir mekândır. Ayrıca meşhur Majorel Mavisi renginin ortaya çıktığı süs havuzları ile bezenmiştir. Kıvrıla kıvrıla ilerleyen yollardan geçerek ulaşılan Palmeraie ise 13 bin hektarlık dev bir vahadır. Marakeşte turistlerin mutlaka gezmesi, görmesi gereken yerlerden biri de Bahia Sarayı’dır. Uzun yıllar şehri yönetmiş paşalar tarafından inşaa ettirilmiş Bahia Sarayı’nı gezerken Fas tarihini, ardından Hispano Moresk mimarisinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresi’ni keşfedeceksiniz. Saadien Hanedanının mütevazı anıt mezarlarının bulunduğu Kraliyet Mezarlığı gezilecek tarihi mekânlardandır.

Marakeş Kapalıçarşısının dar ara sokaklarıda şehrin en otantik köşelerinden biri. Afrikadaki en hareketli şehir meydanı Jma El Fna Meydanı gerçek bir mucizeler avlusu olarak adlandırılabilir. Bu meydanı UNESCO Milli Miraslar listesinde bulunan ender meydanlardan birisidir. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen JMA EL Fna için kısaca açık hava tiyatrosu diyebiliriz.
Konu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayın..