HARBOUR - BAHAMALAR

İspanyolca’da bajamar yani sığ deniz anlamına gelen Bahamalar, Batı Hint adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalardan oluşan ülkedir.

ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola’nın ( Haiti ve Dominik Cumhuriyeti ) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar’ın toplam yüzölçümü 13939 kilometrekare, nüfusu 261000’dir. Başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau’dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama, Eleuthera ve Harbour Adası’dır.

Harbour Adası’nı be denli ünlü yapan Pink Sands kumsalı ve burayı tatil mekânı haline getiren Hollywood’un ünlü isimleridir. Pink Sands, adından da anlaşılacağı gibi pembe renkli kumlarla kaplı metrelerce uzunlukta bir kumsaldan oluşur. Dünyanın nadir yerlerinde bulunan pembe renkli bu kum, mercan taneleri, kırık deniz kabukları ve taş parçalardan oluşuyor. Pembe renk, ince ve mikroskobik bir kabuklu canlı türünden geliyor. Ayrıca denizin altında bulunan mercanlar da dalış meraklılarına görsel bir ziyafet çekiyor.
Konu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayın..