ŞANGAY - ÇİN

Şanghay, Doğu Çin’de Yangtze Irmağı Deltası’nın kıyısında yer alan Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük ve dünyanın da 8. en büyük şehridir.


Yaygın olarak Çin’in modern ekonomisinin kalesi olarak bilinen şehir bu yönüyle, ulusun en önemli kültürel, ticari, endüstriyel ve iletişim merkezlerinden biri olarak hizmet görür. İdari olarak Şangay Çin Halk Cumhuriyeti’nin eyalet statüsündeki bir belediyesidir. Bununla birlikte Şangay dünyanın en yoğun limanlarından biridir ve 2005’te dünyadaki en büyük kargo limanı oluşmuştur. Esasında bir balıkçı kasabası olan Şangay Çin’in 20. Yüzyılla birlikte en önemli şehri oldu ve Çin Cumhuriyeti dönemi esnasında popüler kültürün, entelektüel tartışmanın ve politik entrikanın merkeziydi. Şangay adını ilk kez 1842’de Birinci Afyon Savaşı esnasında Çin’in savaşı kaybetmesiyle duyurdu. Yangtze Gölü’nün yanında kurulması şehre büyük avantaj kazandırırken, Şangay gelişerek Çin’in en büyük ve en kozmopolit şehri halini aldı. Doğu’nun Paris’i olarak bilinen Şangay, 1949’da Komünistlerin ayaklanmalarına ev sahipliği yapsa da bugün finansal ve endüstriyel bir güç halini aldı. Şangay, dünyanın sekizinci en büyük şehridir.
Esasında bir balıkçı kasabası olan Şangay, Çin’in 20. Yüzyılla birlikte en önemli şehri oldu. Mayıs ve Ekim 2010 arasında Şangay’da Expo 2010 Dünya Fuarı toplanacak.








Konu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayın..